logoen
  • آخرین عناوین
  • پربیننده ترین عناوین
ی.ازدهم دی برابر یکم ژانویه مصادف است با زادروز «عبدالاحد مومند» نخستین فضانورد افغان. وی اکنون در شهر «اشتوتگارت» در کشور آلمان ساکن است.

او که متولد سال 1337 است. در سال ۱۹۸۸ میلادی نه روز را در ایستگاه فضایی «میر» گذراند. وی هم اکنون در شهر «اشتوتگارت» در کشور آلمان ساکن است.

«عبدالاحد مومند» در یازدهم دی‌ماه 1337 برابر با یکم ژانویه 1959 در شهر «غزنی» در کشور «افغانستان» به دنیا آمد. عبدالاحد پس از گذران مراحل تحصیلی، در مدرسه عالی پلی‌تکنیک و سپس دانش‌کده نیروی هوایی کابل فارغ‌التحصیل شد و بعد از آن در نیروی هوایی افغانستان به خدمت پرداخت و سپس راهی «اتحاد جماهیر شوروی» شد و به عنوان خلبان آموزش دید.

هم‌راهی مومند در برنامه فضایی شوروی، نماد مهمی در دوران اشغال افغانستان از سوی شوروی به شمار می‌آمد. اتحاد شوروی در آن دوران طی برنامه‌ای با نام «اینترکاسموس»، سعی در افزایش مشارکت فضانوردان از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای بلوک شرق در برنامه اکتشافات کیهانی داشت.

.

عبدالاحد پس از گذراندن یک دوره آزمایشات به هم‌راه فرمانده «ولادیمیر لیاخوف» و «والری پولیاکوف» در ماموریت سه نفره «سایوز تی‌ام-۶» در تاریخ بیست و نه اوت ۱۹۸۸ از پایگاه فضایی «بایکونور» به فضا پرتاب شدند. فضاپیمای آن‌ها سپس به ایستگاه فضایی میر متصل شد، و فضانوردان در طول اقامت در آن ایست‌گاه به پژوهش‌های علمی و کیهانی دست زدند.

عبدالاحد مومند در جریان اقامتش در ایستگاه فضایی میر، از افغانستان عکس‌برداری کرد و در آزمایش‌های اخترفیزیکی، پزشکی و زیست‌شناختی شرکت کرد. وی از ایستگاه فضایی میر با «محمد نجیب‌اله»، رییس جمهوری وقت افغانستان نیز گفتگویی تلفنی داشت.

گفته شده: «برخی رسانه‌های انگلیسی‌زبان در آن زمان به پخش اخبار نادرستی درباره این ماموریت فضایی پرداخته و وضعیت بازگشت فضانوردان به زمین را پرمخاطره و آن‌ها را «گمشده در فضا» گزارش دادند. اما این اخبار بی‌پایه بود و این فضا پیما با فرودی موفقیت‌آمیز در «قزاقستان» بر زمین نشست.»

پس از بازگشت عبدالاحد مومند در آکادمی علوم افغانستان مشغول به‌کار شد. سپس، مدتی به‌عنوان معاون وزارت هوانوردی و توریزم افغانستان اشتغال ورزید و در همان زمان، درجه جنرالی را دریافت کرد و لقب قهرمان جمهوری افغانستان را به‌دست آورد.

در حال حاضر، عبدالاحد مومند در آلمان زندگی می‌کند. او برای مدتی در مرکز مطالعات فضایی در آلمان استخدام شد و در حال حاضر در یک شرکت خصوصی مشغول به کار است.

منبع‌ها: رادیو كوچه / ویکی‌پدیا - دانش‌نامه آریانا - گوگل

0 نظر فرستاده شده

نظر خود را بنویسید

این مطلب قفل شده است. شما نمی توانید از این به بعد نظری برای آن اضافه کنید.

busy

Donate

مریم نقاش زرگران - زندان اوین

.

ابراهیم فیروزی - زندان رجایی شهر

.

کشیش سعید عابدینی -زندان رجایی شهر

.

بازداشت نوكیشان مسیحی - شیراز

.

کشیش فرشید فتحی- زندان رجایی شهر

.

شكنجه یك نوكیش مسیحی توسط ماموران اطلاعات

.

مطالعه

.
.
Iranians-in_the-Bible
.

ارسال خبرنامه

newsletter
ایمان ماآرمان مادیدار با مسیحچگونه مسیحی شوم؟تماس با ماكمك به سایتدریافت کتاب مقدس